- Főoldal
- Üzleti megoldások
- Szolgáltatásaink
- Szeizmikus tervezési rendszerek
Szeizmikus tervezési rendszerek
Hogyan segíthetnek a nem szerkezeti rendszerek az épületek biztonságosabbá tételében?
Függetlenül jóváhagyott megoldásokat kínálunk, amelyeket úgy tesztelnek, hogy ellenálljanak a szeizmikus események során bekövetkező elmozdulásoknak. Ezen megoldások magukban foglalják a moduláris szerelőrendszereket, a passzív tűzvédelmi eszközöket és a rögzítőelemeket is. Elkötelezettek vagyunk az életmentés, a vagyonvédelem és az épületek teljesítményének növelése mellett.
Megoldásaink szeizmikus eseményekre
Rögzítőelemek rögzítése
Fontos a megfelelő rögzítési rendszer alkalmazása az épület nem szerkezeti és szerkezeti elemeinél egyaránt. Tekintse meg a C2 szeizmikus kategóriának megfelelő rögzítőrendszereink kínálatát.
Nézd meg működés közben Fedezze fel a mechanikai dűbel portfóliónkatModuláris tartórendszerek
A földrengés után a tűz kialakulása a leggyakoribb kockázat. Rendszereink az elsődleges tűzgátló funkciójuk mellett réstömítési lehetőséget is kínálnak. Kitöltik azokat a réseket, amelyeken egyébként a füst és a tűz bejuthatna. és ez még kritikusabbá válik az épületek mozgása után.
Nézd meg működés közben Fedezze fel szeizmikus alkalmazásokhoz használható moduláris szerelőrendszereinket.Passzív tűzvédelem
Az épületek földrengésbiztossá tétele egyre fontosabb követelmény az építőipari tervezésben. Mérnökeink segítenek Önnek a termékek és tipikus megoldások megtalálásában, és komplex számításokkal támogatják a projekteket a tervezési és építési fázisaiban egyaránt.
Nézd meg működés közben Fedezze fel tűzálló karmantyúinkatA nem strukturális rendszerek fontosak
Földrengés utáni költségek
A földrengés hatásai három részre oszthatók: emberi halálesetek, megszakadt építési műveletek és anyagi károk. Mindezek elkerülhetetlenül gazdasági veszteségeket eredményeznek. A földrengések jelentős veszteségeket tudnak okozni. Nemcsak az épületek szerkezeti elemeit károsíthatják, hanem nagy valószínűséggel a nem szerkezeti elemeket is súlyosan károsítják, mint például a mechanikai vagy elektromos rendszerekben/csövekben és kábelezésekben.
Ezek a rendszerek kritikus fontosságúak az épület életbiztonságának biztosítása szempontjából. Az utóbbi években egyre inkább megkövetelik a nem szerkezeti rendszerekkel kapcsolatos szigorú követelmények betartását. A múltban a földrengéstechnika az épületek összeomlását megakadályozó szerkezeti elemek tervezésére összpontosított. De ez megváltozott. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az épületek nem szerkezeti rendszerei ugyanolyan fontosak. Az épületek nem szerkezeti rendszerei kritikus fontosságúak az olyan alapvető szolgáltatások folyamatos működésének biztosításához, mint a víz- és villamosenergia-ellátás (csövek és kábelek), a segélyszolgálatok (riasztórendszerek), a passzív tűzvédelem (karmantyúk) és az aktív tűzvédelem (sprinklerek).
A kutatások azt mutatják, hogy a nem szerkezeti elemekbe történő beruházás jóval nagyobb, mint a szerkezeti elemeké, és az épület teljes költségének 50-70%-át teszi ki (lásd az alábbi táblázatot). Számos korábbi földrengés során a nem szerkezeti elemek károsodásából eredő veszteségek meghaladták a szerkezeti károkból eredő veszteségeket.
A földrengések veszélyeztetik az életbiztonságot az épületekben, még akkor is, ha a szerkezetek sértetlenek maradnak. A csövek és kábelek rendkívüli erővel mozognak szeizmikus események során, repedéseket okozva, valamint károkat okozhatnak a tűzterekben. Ez gyúlékony gázok felszabadulásához vagy gyúlékony folyadékok kiömléséhez vezethet, amit általában tűz és robbanás követ.
Tűz esetén az érzékelő rendszerek fontos szerepet játszanak. Ha azonban a kábelek sérültek, ezek a rendszerek nem fognak megfelelően működni. Ezenkívül a szeizmikus mozgások megzavarhatják a vízellátást is és ezáltal az épületek tűzvédelmi locsolórendszereit.
A szeizmikus események csökkentik az épületek által nyújtott védelmet. Megfelelő rögzítőelemekkel, tartószerkezetekkel és passzív tűzvédelmi rendszerekkel az épületek ellenállnak a földrengés okozta természeti csapásoknak és képesek biztosítani lakóik biztonságát.
Szeizmikus eseményekből eredő javítási költségek
Építési előírások
Folyamatos fejlesztések alatt
Az építőipart építési előírások szabályozzák, amelyeket az illetékes hatóságok folyamatosan fejlesztenek és frissítenek, hogy biztosítsák a minimális szabványokat különböző szempontok szerint, mint például a használhatóság vagy a biztonság.
E rendeletek céljai a következők:
- Az épületek szerkezeti és nem szerkezeti elemeinek károsodásának megelőzése alacsony intenzitású földrengések esetén;
- a közepes intenzitású földrengések esetén a szerkezeti és nem szerkezeti elemek károsodásának javítható szintre való korlátozása,
- és az épületek általános vagy részleges összeomlásának elkerülése nagy intenzitású földrengések esetén
Az építési előírásokban foglalt biztonsági követelmények azonban épülettípustól függően változnak. Általánosságban elmondható, hogy a középületeket, beleértve a kulcsfontosságú létesítményeket, például a kórházakat, szigorúbban ellenőrzik, és szigorúbb követelményeknek kell megfelelniük. Ezeknek az épületeknek földrengés után is működőképesnek kell maradniuk.
A fontosság szint alapján az épülettípusok általában a következő kategóriákba sorolják.
Az 1. kategória a legkritikusabb: kategóriába tartozó épületek tartoznak: A földrengés után hasznosítandó épületek és a veszélyes anyagokat tartalmazó épületek. Például kórházak, repülőterek, tűzoltóállomások vagy erőművek.
2. kategóriába tartoznak a hosszútávon használt középületek és értékes javakat őrző épületek. Például iskolák, múzeumok, egyetemek, katonai központok vagy börtönök.
3. kategória alkalmanként látogatott középületek, például sportközpontok, mozik, színházak, bevásárlóközpontok vagy koncerttermek.
4. kategória Egyéb épületek, például lakóépületek, szállodák, irodák vagy ipari épületek.
A nem szerkezeti rendszerek teljesítménye
A legújabb szabványoknak megfelelően tesztelve és ellenőrizve
Az építési előírásokban a nem szerkezeti rendszerekre vonatkozó követelmények szigorodásával a gyártóknak ma már világszerte elismert szabványok, például az EN vagy az ASTM szabványok szerint tesztelt rendszereket kell kínálniuk.
A Hilti szeizmikus minősítésű termékeket és rendszereket kínál, amelyek a nem szerkezeti alkalmazásokban a legjobb teljesítményt nyújtják. Ezek a rendszerek harmadik fél szervezetek által tanúsított hivatalos teszteken estek át. Mi azonban szeretnénk az életbiztonságot még tovább fokozni.
A Hilti kiterjedt kutatásokat végzett olyan egyetemi partnerekkel együttműködve, mint a kaliforniai San Diegó-i Egyetem (UCSD). Teljes körű tesztet végeztünk egy ötemeletes épületben, ahol három földrengést és azt követő tüzet szimuláltunk, hogy elemezzük a különböző nem szerkezeti elemek, például a rögzítéstechnikai, a passzív tűzvédelemi és a moduláris szerelőrendszereink viselkedését.
Emellett a Hilti jelenleg az EUCENTRE-vel és a Pavia Egyetemmel (Olaszország) közösen dolgozik egy projekten, amelynek célja a nem szerkezeti elemek és rendszerek szeizmikus reakciójának elemzése és megértése analitikai, numerikus és kísérleti tevékenységek segítségével. Emellett aktívan részt veszünk konferenciákon, például az évente megrendezett olaszországi Szeizmikus Akadémián, amely a világ minden tájáról gyűjt össze szakértőket, hogy megvitassák az épületek szeizmikus tervezésének különböző szempontjait.